ثبت نام كاربر
  1398/05/26
 
تاریخ: 1390/02/04 نظرات: 1 نظر نمایش: 2084 مرتبه تعداد امتیاز: 2   (Article Rating)
استاندار خوزستان: اولویت جهاد اقتصادی ایجاد اشتغال است

استاندار خوزستان: اولویت جهاد اقتصادی ایجاد اشتغال است

 

در جلسه کارگروه اشتغال استان مطرح شد؛
استاندار خوزستان: اولویت جهاد اقتصادی ایجاد اشتغال است
 
دومین جلسه کارگروه اشتغال خوزستان در سال 90، با رویکرد گزارش میزان افزایش جذب تسهیلات اقتصادی بنگاه های زودبازده از ابتدای سال جاری، گزارش اقدامات انجام شده در خصوص جلسه قبل کارگروه، ارائه جمع بندی نظرات در خصوص تخصصی کردن جلسات کارگروه و بحث و بررسی نحوه کنترل و جلوگیری از اشتغال بی رویه کارگران غیربومی در استان برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری خوزستان، سید جعفر حجازی، استاندار خوزستان، در این جلسه که پیش از ظهر امروز در سالن جلسات استاندار برگزار شد، با تاکید بر این که افزایش گردش مالی در استان می تواند موجب افزایش اشتغال شود اظهار داشت: باید جلسه ای با بانک ها برگزار شود که هم به تحلیل جذب اعتبارات و تسهیلات سال گذشته بپردازیم و هم مسائل موجود سال جاری را بررسی کنیم. همچنین گزارشی از گردش مالی در استان ارائه شود تا ببینیم چه کار می شود کرد که گردش مالی بالا رود و سپرده ها نیز افزایش یابند.
وی در ادامه گفت: در سال جاری بحث اشتغال را در چند بخش دنبال می کنیم. اولین آن حفظ اشتغال موجود است. باید آمار دقیق اشتغال موجود را داشته باشیم که در پایان سال بتوانیم آن را رصد کنیم. نباید طوری باشد که اشتغال ایجاد کنیم ولی پایدار نباشد.
حجازی جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی را یکی دیگر از راه های اشتغال زایی عنوان کرد و افزود: این کار در درجه اول در خصوص 75 طرح صنایع پائین دستی و میان دستی پتروشیمی باید انجام شود. باید برای آن یک کارگروه استانی تشکیل دهیم که منابع صندوق توسعه ملی که به این پروژه ها اختصاص یافته است تعیین تکلیف شود و همچنین وضعیت سرمایه گذار، محل سرمایه گذاری و مسائلی از این دست نیز مورد بررسی قرار گیرد.
وی همچنین به ایجاد طرح های کارخانه خودروسازی خوزستان، کارخانه ساخت کشنده کامیون در منطقه آزاد اروند و نیز ساخت یک نیروگاه 500 مگاواتی به عنوان برخی طرح های عمده ای که با مشارکت بخش خصوصی در دست اجرا است اشاره کرد و سپس یادآور شد: دریافت خدمات و کالاهای موجود در سطح استان باید از درون استان باشد. این کار می تواند در توسعه صنایع و به تبع آن توسعه اشتغال تاثیر بسزایی داشته باشد.
استاندار خوزستان خاطرنشان کرد: باید توانمند سازی نیروهای بومی را در بخش آموزش ساماندهی کنیم. باید شهرستان ها از نظر نیروهای آماده کار مورد بررسی قرار گیرند که معلوم شود برای کاری که می خواهیم در آن شهرستان انجام دهیم، نیروی آموزش دیده وجود دارد یا نه تا اگر وجود ندارد، برای این کار نیرو آموزش دهیم.
وی افزایش بهره وری و ظرفیت تولید را از راه های افزایش اشتغال دانست و دانست و ادامه داد: باید گزارشی ارائه شود که بدانیم کدام واحدهای صنعتی یا کشاورزی می توانند با تزریق اعتبار افزایش بهره وری یا تولید داشته باشند. با شناخت این واحدها می توانیم به آن ها تسهیلات لازم را ارائه دهیم و این کار نیز می تواند اشتغال را افزایش دهد.
حجازی بر نظارت به واگذاری کارها و افزایش استفاده از ظرفیت نیروهای بومی تاکید و اضافه کرد: باید به سطحی برسیم که 85 درصد نیروهای بومی داشته باشیم و آن 15 درصد دیگر هم مربوط به تخصص هایی هستند که در استان وجود ندارند یا کم هستند.
وی افزایش 147 درصدی صادرات محصولات کشاورزی استان در سال گذشته را نشانی از تاثیر تصمیمات کارگروه ها دانست و تاکید کرد: خیلی از کارها را می توان از طریق همین کارگروه ها راه انداخت. مثلا همین افزایش نشان دهنده وجود منابع خوب و بهبود شرایط تنوع تولید، کاهش قیمت تمام شده و کیفیت بسته بندی است که امروز در خوزستان داریم.
استاندار خوزستان همچنین خبر داد: در سال گذشته در بخش صادرات خرما یک رکورد زدیم و 48 درصد صادرات خرمای کشور از خوزستان صورت گرفت. این حجم صادرات می تواند هم پشتوانه باغداران ما باشد و هم می تواند به توسعه صنایع تبدیلی کمک کند. این اولین باری است که دست اندرکاران این بخش اعلام کرده اند که نیاز به وام ندارند. کارهایی که دارد انجام می شود این نوید را می دهد که در سال جاری نیز شاهد افزایش محصول خواهیم بود.
وی تصریح کرد: باید کاری کنیم که برای چنین محصولاتی ارزش افزوده ایجاد شود. همچنین استفاده از طرح هایی که با سرمایه کمتر، اشتغال بیشتری ایجاد می کنند و زودبازده هم باشند به توسعه اشتغال کمک می کند.
حجازی در پایان گفت: اولویت جهاد اقتصادی با اشتغال است و امیدواریم با برنامه های موجود و همکاری همه نهادها بتوانیم 150 هزار شغلی را کا استان برای سال 90 تعهد دارد را محقق کنیم.
کد: 80
نویسنده خبر: مدیر سایت
 
تصاویر مرتبط
  • استاندار خوزستان: اولویت جهاد اقتصادی ایجاد اشتغال است
DNNArticle
rss
هیچ گروه خبری وجود ندارد. ابتدا یک گروه خبری اضافه کنید.