ثبت نام كاربر
  1398/04/29
 
تاریخ: 1397/12/24 نظرات: 0 نظر نمایش: 192 مرتبه تعداد امتیاز: 0   (Article Rating)
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام: خوزستان در طرح های اقتصادی عراق، سوریه و لبنان مشارکت کند

 عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام: خوزستان در طرح های اقتصادی عراق، سوریه و لبنان مشارکت کند
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر توسعه روابط اقتصادی کشور، گفت: با توجه به تجارب خوزستان در شرایط جنگی، این استان برای کار و اجرای طرح های اقتصادی در عراق، سوریه و لبنان همت کند.
 
 علی آقامحمدی پنجشبه در شورای کشاورزی خوزستان در سالن اجتماعات هتل بوستان اهواز، اظهار داشت: خوزستان در جنگ زحمات زیادی متحمل شده و مناطق زیادی از این استان از نظر کشاورزی و صنعت در دوران جنگ تعطیل شده و مردم زیادی سرگردان بودند، به همین دلیل به نظر می آید که امروز حق خوزستان باشد که در عراق و سوریه و لبنان حضور جدی داشته باشد.
وی با بیان اینکه آمریکا جنگ اقتصادی همه جانبه را علیه ما آغاز کرده است، تاکید کرد: در این دوره نیز همانند جنگ تحمیلی، حتما ایران را از نظر اقتصادی به استقلال می رسانیم.
آقامحمدی طرح 550 هزار هکتاری کشاورزی رهبری را در راستای مقابله با جنگ اقتصادی و مصداق یک کار جهادی بزرگ دانست و افزود: اکنون برای ما فرصتی بوجود آمده و باید از این فرصت تکرارنشدنی استفاده کنیم.
وی ادامه داد: علاوه بر کشاورزی، باید برای مقابله با جنگ اقتصادی از ظرفیتهای موجود در همه حوزه ها استفاده کرد، که فولاد خوزستان نیز این کار را آغاز کرده و نتایج خوبی گرفته است.
آقامحمدی با اشاره به سفر ریاست جمهوری به کشور عراق اضافه کرد: این سفر نتایج خوبی داشته و وزیر نیرو توافقات خوبی انجام داده که باید برای کار در عراق، سوریه و لبنان عزمی جدی شکل بگیرد.
به گفته وی عراق فقط نجف و بغداد نیست و باید به همه استان های آن اعم از سلیمانیه و بصره و... نیز توجه شود، به طور نمونه شرکت جهاد نصر می تواند در زمینه مهندسی در عراق کار کند.
وی اظهار داشت: با همتی که برای کار در این کشورها انجام می شود می توان فرصتی برای رابطه با این کشورها ایجاد کرد.
 
*تحول در اقتصاد کشاورزی
این عضو تشخیص مصلحت نظام همچنین بر ایجاد یک تحول اساسی در کشاورزی خوزستان تاکید کرد و گفت: تنها راه تحقق استقلال اقتصادی در کشور، کشاورزی است و اولویت آن خوزستان است.
وی افزود: یکی از مزایای تحریم این است که اراده ای برای رسیدن به استقلال شکل می دهد، همانطور که در جنگ تحمیلی ما را به استقلال نظامی رساند.
آقامحمدی اقداماتی که در طرح 550 هزار هکتاری کشاورزی رهبری انجام شده را قابل تقدیر دانست و گفت: اجرای این طرح بسیار طول کشیده، از زمان تصویب حدود 12 سال و از زمان آغاز عملیات اجرایی تاکنون 10 سال زمان برده است.
وی با تاکید بر توجه به اقتصاد کشاورزی افزود: کشاورزی به عنوان یک بخش اقتصادی در نظر گرفته شده و یکی از پایه های امنیت کشور به شمار می رود، بنابراین پایداری آن از هر چیز مهمتر است.
آقامحمدی با بیان اینکه کشاورزی معیشتی موردنظر ما نیست اظهار داشت: در این زمینه نباید تصمیمات احساساتی بگیریم و باید قیمت، هزینه و سود در کشاورزی مشخص باشد.
وی با اشاره به سفر آتی خود به خوزستان در فروردین ماه، گفت: در این زمینه باید تا فروردین ماه آینده زنجیره ارزش کشاورزی طراحی و سند آن تدوین شود.
آقامحمدی تاکید کرد: با توجه به هزینه ای که برای زمین و آب می شود، کشاورزی در هر منطقه باید توجیه اقتصادی داشته باشد.
وی تامین منابع مالی طرح کشاورزی رهبری را در حال حاضر یک هدف ملی دانست و افزود: همزمان باید ساز و کار بحث های دانش بنیان در کشاورزی تعریف شود که با توجه به ورود معاونت علمی ریاست جمهوری به زنجیره سلامت، می توان با دعوت از تیم این نهاد، کشاورزی روبه پیشرفت را محقق کرد.
آقامحمدی عضو تشخیص مصلحت نظام صبح امروز در سفر خود به خوزستان از زمین های کشاورزی که تحت پوشش طرح 550 هزار هکتاری احیای زمین های کشاورزی خوزستان و ایلام موسوم به طرح کشاورزی رهبری بود، دیدن کرد. شبکه های آبیاری و زهکشی کارون بزرگ (گتوند) و میان آب شوشتر در این سفر مورد بررسی قرار گرفتند.
 
کد: 49780
نویسنده خبر: فاطمه خاک جسته
 
تصاویر مرتبط
  •  عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام: خوزستان در طرح های اقتصادی عراق، سوریه و لبنان مشارکت کند
DNNArticle
rss
هیچ گروه خبری وجود ندارد. ابتدا یک گروه خبری اضافه کنید.