ثبت نام كاربر
  1398/05/02
 
تاریخ: 1397/11/17 نظرات: 0 نظر نمایش: 138 مرتبه تعداد امتیاز: 0   (Article Rating)
در ویژه برنامه تلوزیونی از سوی استاندار خوزستان تشریح شد؛ اقدامات دولت در زمینه های بحران شکستگی سیل بند رفیع، مهار ریزگردها و پایداری شبکه برق

در ویژه برنامه تلوزیونی از سوی استاندار خوزستان تشریح شد؛ اقدامات دولت در زمینه های بحران شکستگی سیل بند رفیع، مهار ریزگردها و پایداری شبکه برق

غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان در ویژه برنامه تلوزیونی از شبکه 2 سیما به مناسبت دهه فجر حضور یافت و به سوالات مختلف پیرامون وضعیت استان و اقدامات و برنامه های انجام شده پاسخ داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری خوزستان استاندار خوزستان در این گفتگوی تلوزیونی با اشاره به پتانسیل های مختلف استان گفت: خوزستان زیادی در تولید ناخالص ملی دارد و از این لحاظ بعد از تهران دومین استان در کشور است البته در مقاطعی که قیمت نفت افزایش می‌یابد خوزستان رتبه اول را در کشور دارد و با توجه به این واقعیت طبعاً هم چالش های آن بیشتر است.

شریعتی افزود: خوزستان در صنعت نفت روزانه حدود ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه تولید دارد و با برنامه هایی که وزارت نفت پیش بینی کرده است ظرف ۱۰ سال آینده این رقم به حدود ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز می رسد.

استاندار خوزستان ادامه داد: در بخش تولید کشاورزی بیشترین تولید در خوزستان است و از ۱۰۸ میلیون تن تولید محصولات کشاورزی در کشور ۱۶ میلیون تن مربوط به استان خوزستان است و با اجرای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری رهبری که به دستور رئیس جمهور از سال ۹۲ با سرعت جدی تری شروع شد و در ماه های گذشته فاز اول را که حدود ۳۰۰ هزار هکتار بود به بهره‌برداری رساندیم انتظار داریم به تدریج ظرف ۴ تا ۵ سال آینده تولید محصولات کشاورزی استان به بیش از ۲۰ میلیون تن برسد که موجب می‌شود نقش خوزستان در تولید ناخالص و امنیت غذایی کشور بیش از پیش شود.

شریعتی تصریح کرد: هم اکنون خوزستان بین ۱ میلیون و ۲۰۰ تا ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تن گندم تولید می‌کند و در این محصول رتبه اول کشور است که غذای ۱۲ میلیون نفر در بخش گندم تامین می شود و با بارش های خوب امسال انتظار داریم خرید گندم به بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن برسد که موجب تامین گندم برای جمعیتی حدود 14 تا 16 میلیون نفر خواهد شد.

استاندار خوزستان اضافه کرد: در صنایع پتروشیمی قبل از انقلاب کل ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی در استان یک و دو دهم میلیون تن بود در حال که هم اکنون ظرفیت اسمی تولید محصولات پتروشیمی به ۲۶ میلیون تن و ظرفیت عملی که در طول سال در حال تولید است به ۱۹ تا ۲۰ میلیون تن رسیده است؛ همچنین محصولاتی که قبلاً تولید می‌شد از لحاظ تنوع 30 محصول بود و اکنون ۱۲۱ محصول پتروشیمی در حال تولید است.

*** مشکلات شرکت هفت تپه از دیرباز امتداد داشته و در مقطع کنونی نمود یافته است

شریعتی در پاسخ به سوالی در رابطه با اعتراضات کارگری در استان خاطرنشان کرد: نسبت به مسائل کارگری در گام نخست حق اعتراض آنها را به رسمیت شناختیم همچنین فرماندار و مقامات دیگر را در جمع آنها فرستادیم و با آنها صحبت کردند.

استاندار خوزستان ادامه داد: همت خود را به خرج میدهیم که مشکلات کارگران را رفع نماییم البته برخی از واحدهای صنعتی مانند گروه ملی صنعتی فولاد یا کشت و صنعت نیشکر هفت تپه با یک سری مشکلاتی مواجه بودند که از دیرباز امتداد داشته است و در این مقطع نمود یافته است.

وی افزود: در هفت تپه در زمان دولتی شدن سوء مدیریت‌هایی بوده است و در زمان خصوصی شدن هم مشکلاتی بوده و نیروی مازادی از مشکلات این شرکت است و از همه مهمتر دوره خشکسالی ۱۰ تا ۱۵ سال اخیر که در کشور و بویژه در خوزستان حاکم بود موجب شد سطح زیرکشت و تولید کاهش پیدا کند و زیان انباشته را افزایش دهد.

شریعتی عنوان کرد: سرمایه گذار برای حل مشکلات به طور ویژه پای کار آمده است و ما هم سعی می‌کنیم کمک کنیم که این مشکلات به صورت پایه ای حل شود و مدیر متخصص در این حوزه هم کار را به دست گرفته است.

استاندار خوزستان اظهار کرد: امسال تولید نیشکر در همه کارخانه های این صنعت در استان شامل هفت تپه، کارون و توسعه نیشکر و صنایع جانبی کاهش یافته است که این ها جمعاً بیش از ۸۵۰ هزار تن شکر تولید می کردند و بیش از ۷۰ درصد تولید شکر در سطح کشور محسوب میشود؛ امسال به علت خشکسالی شدیدی که در سال گذشته داشتیم با کاهش تولید مواجه شده اند.

*** انتقال آب صرفاً برای مصارف شرب انجام می شود

شریعتی در خصوص مساله انتقال آب و واکنش خود به این موضوع توضیح داد: در موضوع انتقال آب در حق دولت ظلم صورت می‌گرفت و گفته می‌شد دولت تصمیم به انتقال آب گرفته است در صورتی که دولت چنین تصمیمی نگرفته بود و صرفاً برای مصارف شرب این کار انجام می شود و چون در این زمینه حق دولت و نظام در حال ضایع شدن بود در این رابطه لازم دیدم صحبت کرده و توضیح دهم.

*** بسیج امکانات دستگاه ها برای ترمیم سیل بند رفیع

استاندار خوزستان در پاسخ به سوالی در رابطه با بحران شکستگی سیل بند رفیع توضیح داد: روز اول که سیل بند رفیع شکسته شد با ماشین به محل مراجعه کردم و برنامه های آن روز و سفر روز بعدم به تهران را لغو کردم؛ یکشنبه در رفیع تا ۳ نیمه شب بودم و پس از آن به اهواز برگشتم و از دستگاه های مختلف از جمله شرکت مناطق نفتخیز جنوب، شرکت مهندسی و توسعه نفت، قرارگاه خاتم، ستاد اجرایی، راهداری، راه و شهرسازی آب و فاضلاب، توزیع برق بسیج امکانات کردم.

وی افزود: همچنین یکی از مدیران را به هفتکل که 250 کیلومتر با محل حادثه فاصله داشت مامور کردم برای اینکه سنگ لاشه برای انسداد سیل بند ارسال شود. ساعت 12 ظهر دوشنبه مجددا به رفیع رفتم و تا شب ماندم و احساس کردم نیاز است تا صبح آنجا بمانم و سه شنبه هم حضور داشتم تا زمانی که عمده عملیات ترمیم انجام شد و پس از به اهواز برگشتم و همراه با رئیس دفتر رئیس جمهور به رفیع آمدیم و ایشان از نزدیک در جریان کار قرار گرفتند.

شریعتی در ارتباط با بازدید هوایی از منطقه رفیع توضیح داد: همچنین شرایط و اقدامات انجام شده را از طریق هلیکوپتر و بازدید هوایی با هدف اقناع سازی به تعدادی از بزرگان رفیع نشان دادیم.

*** اقدامات دولت در رابطه با مهار ریزگردها و پایداری شبکه برق

استاندار خوزستان در رابطه با اقدامات انجام شده برای مهار ریزگردها با بیان اینکه در زمینه ریزگردها اقدامات مهمی توسط دولت انجام شده است تصریح کرد: در طول یک سال و نیم اخیر بیش از ۲۰ هزار هکتار از زمین‌های کانون‌های ریزگرد نهالکاری انجام شده است و خوشبختانه رشد خوبی هم داشته‌اند همچنین برای تامین آب این نهال ها در ابتدا از طریق آبرسانی با تانکر و پس از آن با حفر کانال حدوداً ۵۰ کیلومتری با عرض ۲۰ متر از رودخانه کارون برای نهال ها آبیاری انجام شد و همچنین این کانال برای مرطوب سازی برخی از کانون ها مانند تالاب منصوره اجرا شد و هدف بعدی ما تالاب شریفی است .

شریعتی ادامه داد: هفت هزار هکتار مرطوب سازی کانال منصوره انجام شد ۱۲ هزار هکتار قرق کردیم که پوشش گیاهی برگردد، ۱۵ هزار هکتار مدیریت چرا انجام دادیم و امسال هم برنامه داریم حدود ۲۰ هزار هکتار دیگر نهال کاری داشته باشیم؛ همچنین سال گذشته ۱۵ هزار هکتار کانون های شن های روان را مالچ پاشی و نهال کاری کردیم که این اقدامات موجب شد ریزگردها در سال گذشته کاهش چشمگیری داشته باشد و این روند به صورت جدی توسط دولت ادامه خواهد داشت.

استاندار خوزستان در رابطه با کارهای انجام شده برای پایداری شبکه برق استان توضیح داد: امسال همچنین ۵۰ میلیون دلار برای پایداری شبکه های برق خوزستان اختصاص داده است و سال گذشته ۵۰۰ میلیارد تومان به این کار اختصاص داد.

شریعتی تصریح کرد: با کارهای انجام شده در زمینه پایداری شبکه برق متوسط قطعی برق خوزستان که هزار دقیقه به ازای هر نفر بود به ۳۰۰ دقیقه کاهش پیدا کرد البته هدف ما رسیدن به زیر ۱۰۰ دقیقه است.

*** با اقدامات صورت گرفته مسئله ای برای آب شرب آبادان و خرمشهر پیش نخواهد آمد

استاندار خوزستان در خصوص بحران آب شرب در آبادان و خرمشهر در تابستان گذشته توضیح داد: در خصوص آبادان و خرمشهر آبرسانی غدیر با خط لوله ۲۰۰۰ اجرا شد و کارهای تکمیلی آن مانند مخزن و پمپ در حال انجام است و هیچ مسئله ای برای آبادان و خرمشهر پیش نخواهد آمد.

شریعتی با اشاره به بارش های خوب امسال گفت: خوشبختانه میزان آبهای پشت سد استان آنقدر زیاد است که امسال کشت تابستانه هم به صورت کامل انجام خواهد شد و محدودیت کشت برای کشاورزان نخواهیم داشت که در معیشت آنها و در امنیت غذایی کشور اثر خوبی خواهد داشت.

استاندار خوزستان ادامه داد: سال گذشته در بخش تولید برق آبی تولید کمی داشتیم؛ خوزستان بیش از ۱۰ هزار و ۶۰۰ مگاوات تولید برق آبی دارد و ۴ هزار مگاوات هم در سایر نیروگاه‌های آن تولید میشود و امسال از این بابت مشکلی نداریم.

شریعتی گفت: سال گذشته برای نخیلات آبادان و خرمشهر مشکل جدی داشتیم و به سختی در دو یا سه نوبت آبرسانی برای نخلستان‌ها انجام شد که کشاورزان متحمل ضرر زیاد شدند اما امسال از این نظر مشکلی نخواهیم داشت.

استاندار خوزستان در پایان گفت: در شاخص های مختلف توسعه مانند مرگ و میر زنان، مرگ و میر کودکان زیر یک سال، تعداد مراکز بهداشت، تعداد مدارس با قبل از انقلاب قابل قیاس نیست از جمله اینکه امسال بیش از هزار و پنجاه کلاس درس ساخته می شود که به ازای هر روز 2.5 کلاس می شود همچنین سطح زیر کشت کشاورزی با آبیاری مدرن از ۱۲۰ هزار هکتار در قبل از انقلاب به بیش از ۵۷۰ هزار هکتار در استان رسیده است و در آبیاری سنتی سطح کشت از ۱۵ هزار هکتار به بیش از ۱۶۰ هزار هکتار رسیده است.

کد: 48910
نویسنده خبر: کارشناس روابط عمومی - 6
 
تصاویر مرتبط
  • در ویژه برنامه تلوزیونی از سوی استاندار خوزستان تشریح شد؛ اقدامات دولت در زمینه های بحران شکستگی سیل بند رفیع، مهار ریزگردها و پایداری شبکه برق
DNNArticle
rss
هیچ گروه خبری وجود ندارد. ابتدا یک گروه خبری اضافه کنید.